به نام او
مرکز توسعه آموزش پزشکی
مرکز شبیه سازی و مهارت های بالینی
CLINICAL SIMULTION & SKILLS LAB CENTER (CSSC)
 
مقدمه
یکی از رسالت های مهم دانشکده علوم پزشکی، تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد می باشد. در طول مدت تحصیل، دانشجویان نه تنها بایستی دانش کافی در زمینه سلامت، بیماری و چگونگی اداره بیمار پیدا کنند بلکه باید توانایی کافی در زمینه تمام مهارت ها را نیز کسب نمایند. این مرکز با تغییرات زیر ساختی در مرحله اول از زیر بنای 50 متر مربع به حدود 400 متر مربع توسعه پیدا کرده و ضمن تحولات اساسی و بنیادی از نظر ساختاری و امکانات شبیه سازی و همچنین تهیه و تکمیل کلیه لوازم و تجهیزات پزشکی بیمارستانی، تحولات چشم گیری منطبق بر آموزش های بالینی شبیه سازی شده در دنیا و متناسب با بودجه برنامه ریزی شده در دانشکده علوم پزشکی آبادان در سال 94  صورت گرفته است.
با توجه به این رویکرد و با ایجاد تحول در مرکز مهارت های بالینی این امکان فراهم گردید تا با رشد تکنولوژی آموزشی، شرایط مناسب تری برای آموزش مهارت های بالینی فراهم شود. مرکز آموزش مهارت های بالینی بعنوان پلی بین کلاس های تئوری و عرصه بالینی عمل می کند و محیطی ایمن برای تدریس و فراگیری مهارت های بالینی، مراقبتی و ارتباطی را فراهم نموده و همچنین با هدف همکاری و آموزش های بین بخشی، ارتقاء کیفیت مراقبت از بیماران را تسهیل می نماید. این مرکز با  آموزش مهارت ها در محیطی شبیه سازی شده مشابه محیط بالینی، فرایند آموزشی فعال را برای دانشجویان فراهم نموده تا فراگیران در محیط یادگیری ایمن و با کمترین آسیب به ایمنی بیماران، در محیط واقعی و با حداقل استرس صلاحیت های عمومی و تکنیکال و حرفه ای را کسب نمایند.
 
 
 
چشم انداز (Vision):
ما برآنیم تا کلیه دانشجویان فارغ التحصیل از دانشکده علوم پزشکی آبادان، به بالاترین سطح صلاحیت شناختی و روان حرکتی و رفتاری در محیط شبیه ساز شده بالینی دست یابند. مأموریت ما آن است که با راه اندازی، و ارتقاء واحد های مرکز یادگیری مهارت بالینی در بالاترین سطح استاندارد های موجود، مهارت های عملی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی آبادان را ارتقاء بخشیم.
):رسالت (Mission
هدف عمده مرکز مهارت های بالینی، شبیه سازی یک محیط بالینی است به طوری که بتوان آموزش مهارت های بالینی را در یک محیط کاملأ کنترل شده و ایمن، تمرین نمود. رسالت ما ایجاد، حفظ و توسعه مرکز مهارت بالینی در جهت ارائه خدمات کیفی و مطلوب با بالاترین استاندارد در جهت ارتقاء کیفیت زندگی افراد جامعه میباشد.
 
اساتید و همکاران مرکز مهارت بالینی در جهت ارتقاء و توسعه این مرکز و افزایش کیفیت ارائه خدمات به جامعه کوشش و تلاش خود را خواهند نمود.
شیوه آموزش در مرکز شبیه سازی و یادگیری مهارت بالینی:
در این مرکز اساتید با استفاده از استراتژی های آموزشی نوین، استدلال بالینی، تصمیم گیری بالینی، تقکر منتقدانه، ایفای نقش، بحث گروه های کوچک، مانکن های آموزشی، شبیه ساز مجازی و ایفای الگو و آموزش ایستگاهی و کار گروهی و دیگر روش ها به امر آموزش خواهند پرداخت. ابتدا دانشجویان به گروه های کوچک تقسیم شده سپس مربی مراحل انجام کار و نحوه اجرای مهارت ها را آموزش می دهد و بعد از آن دانشجویان مهارت را تحت نظارت مربی مربوط منطبق بر برنامه در اتاق هایی که به این منظور تعیین شده تمرین خواهد نمود.
 
 
 
اهداف این مرکز
*هدف اصلی مرکز شبیه سازی ایجاد یک محیط بالینی ایمن
احترام به استقلال و شأن انسانی بیماران
کمترین آسیب و گزند به بیماران
* کاهش فاصله بین تئوری و بالین
* ارتقاء مهارت های بالینی و ارتباطی دانشجو در محیط آرام و کنترل شده
* ارتقاء مهارت های تفکر انتقادی و کار گروهی
* ایجاد فرصت هایی برای یادگیری مستقل و مداوم
* کاهش استرس دانشجو در یادگیری مهارت ها
* افزایش انگیزه برای یادگیری فعال برای دانشجویان
* بکارگیری شیوه های ارزشیابی
* انجام پژوهش های مرتبط با یادگیری مهارت ها
ظرفیت های بالقوه مرکز:
 
۱- آموزش مهارت ها و پروسیجر های بالینی
۲- آموزش مهارت های بین رشته ای
۳- آموزش مهارت های ارتباطی
۴- آموزش مداوم پزشکان و پرسنل مراکز درمانی و شبکه بهداشتی
۵- برنامه های خود آموزی دانشجویان
۶- پژوهش در آموزش
۷-برگزاری امتحانات عملی
 
ظرفیت های موجود مرکز یادگیری مهارت های بالینی
 
-وجود فضای کافی( 5 اتاق تمرین پروسیجر ها، 1 اتاق چند منظوره ، 1 اتاق اسکراب ، 1 اتاق شبیه ساز بیهوشی و اتاق عمل بطور مجزا برای استفاده همزمان 3 برنامه آموزشی، سالن آزمون آسکی با 8 ایستگاه و یک اتاق قرنطینه
-وجود فضای کافی برای راه اندازی فضای آموزش بین رشته­ای 
- بدلیل وجود فضای کافی و امکانات موجود می توان بطور همزمان از 5 سالن جهت آموزش پروسیجر ها استفاده نمود.
 
 
 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1081
تعداد بازديد کنندگان سايت: 19104087 تعداد بازديد زيرپورتال: 55617 اين زيرپورتال امروز: 155 سایت در امروز: 3274 اين صفحه امروز: 1